Grill gazowy, czy węglowy?

9

Posted by admin | Posted in NOWINKI W ŚWIECIE GRILLI | Posted on 03-03-2010

grilleJeżeli planujesz zakup nowego grilla, prawdopodobnie zasięgnąłeś rady przyjaciół i znajomych z pracy oraz zbadałeś dostępne na rynku oferty i jesteś rozdarty pomiędzy grillem gazowym a grillem węglowym. Zwykle użytkownicy jednego z tych dwóch typów grillów twierdzą, że jest on o niebo lepszy od drugiego. To, który grill jest faktycznie lepszy zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych oczekiwań. Czy potrzebujesz urządzenia szybkiego i prostego w obsłudze? Wybierz gaz. Czy wolisz długie grillowanie i charakterystyczny smak dymu? Węgiel będzie odpowiednim wyborem.

Poniżej omawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań.

Wygoda: W tej kategorii grille gazowe nie mają sobie równych. Łatwości, z jaką rozpalasz grill zasilany paliwem gazowym wprost nie da się porównać do rozpalania grilla węglowego. Wystarczy przekręcić pokrętło i wcisnąć przycisk zapalarki, a po kilku minutach możesz rozpoczynać grillowanie. Rozpalanie grilla węglowego wymaga użycia palnego płynu, podpałki do grilla lub zapalarki elektrycznej. Zabiera to więcej czasu, którego często nie mamy zbyt dużo na rozpalanie grilla.

Autentyczność: Niektórzy uważają, że zapach dymu węglowego to coś, z czego żaden prawdziwy miłośnik grilla nigdy nie zrezygnuje. Jest coś wyjątkowego w samodzielnym rozpalaniu i podtrzymywaniu paleniska. Kto jednak powiedział, że zawsze należy robić to, co mówią puryści? Grill gazowy jest równie autentyczny.

Smak: Według tradycjonalistów, smak dymu typowy dla potraw przyrządzanych na grillu węglowym jest najlepszy. Niemniej jednak, mając grill gazowy, także możemy nadać potrawom ten autentyczny grillowi aromat dzięki wędzarce i drewnianym wiórkom. To, który smak okaże się lepszy jest kwestią indywidualną. Wybór odpowiedniego grilla zależy także od miejsca, w którym chcesz z niego korzystać. Mały grill gazowy zmieści się na większości tarasów i balkonów. Ponadto, grill gazowy można rozpalić przy pomocy zapalarki elektrycznej, unikając w ten sposób jakiegokolwiek otwartego płomienia. Grill węglowy wymaga więcej otwartej przestrzeni.

Grillowanie: Przed wyborem grilla, należy ponadto zaplanować sposób, w jaki zamierzamy z niego korzystać. Można grillować powoli i równomiernie lub szybko w bardzo dużej temperaturze. W drugim przypadku, najlepiej postawić na grill gazowy. Jeżeli masz dużo czasu i chcesz cieszyć się doglądaniem grillowanych potraw, zdecyduj się na grill węglowy.

Koszty: Koszt także musimy wziąć pod uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, grille gazowe są droższe od węglowych. Jeżeli nie chcesz wydać zbyt dużo, możesz poszukać grilla węglowego, jednak pamiętaj, że węgiel drzewny jest droższym paliwem niż gaz. Na węgiel potrzebny na jedną sesję grillowania możesz wydać nawet 15 zł., podczas gdy przypadku grilla gazowego, koszt paliwa może nawet nie przekraczać złotówki. Musimy zatem pamiętać, że choć opcja węglowa jest tańsza na początku, na pewno nie okaże się ekonomiczna w dłuższej perspektywie.

Werdykt: To tyle, jeżeli chodzi o argumenty. Jak widzisz, na pytanie o wybór odpowiedniego grilla nie ma dobrej ani złej odpowiedzi. Wszystko jest kwestią indywidualnego smaku, czasu i kosztów. Niezależnie od tego, na który grill się zdecydujesz, z pewnością będziesz długo czerpać radość z grillowania!

Comments (9)

Wkońcu ktoś w prosty sposób podjął się wyjaśnienia owej różnicy:) Ja stawiam na grill gazowy!!!

To jest chyba najważniejszy plus :

” Na węgiel potrzebny na jedną sesję grillowania możesz wydać nawet 15 zł., podczas gdy przypadku grilla gazowego, koszt paliwa może nawet nie przekraczać złotówki.”

ale ktos zapomniał dopisać o ROZPAŁCE – ja zawsze wylewałem z pół butelki czyli około + 2 zł dodatkowy koszt.

pozdrawiam
Tomek

Czy ktos sie orientuje jaka jest cena tej butli BP ?? jak sie kupuje , wynajmuje ??

Wpłacasz zwrotną kaucję 120 zł za butle oraz ok. 40 zł za gaz.
pozdrawiam

Witam.
Wczoraj przerobiłem swojego grilla węglowego na gazowy. Koszt: 0zł. Wszystkie potrzebne elementy pobrałem z dawcy – starej kuchenki gazowej. Palnikiem jest największa „fajera” z kuchenki gazowej osłonięta blachą. Muszę jeszcze nad nim popracować. Tłuszcz kapiąc na płomień który miejscami wydobywa się z pod blachy potrafi się nieźle zapalić. Pewnie zastąpię fajere rurkami z dziurami – coś takiego jak w piekarniku gazowym i zrobie nad nimi daszek.
Ostrzegam. Przerobienie grilla węglowego na gazowy może wykonać tylko doświadczona osoba ! Z gazem nie ma żartów !

Chętnie bym zobaczyl tego grilla :) Ale fakt faktem ze potrawy z grilla wykonanego wlasna pracą napewno smakują najlepiej:)

Widzę że już nie ma prawdziwych grilowców.Wszystko się pogazowało.Powiedzcie co za przyjemność z grilla gazowego.To opcja dla zabitych w czterech ścianach blokowisk.Ja też mieszkam w bloku ale nigdy nie pokusił bym się na grila z gazem juz wolałbym wogóle nie jeść.Podpalic grila węglowego pomęczyć się nad rozplaleniem odczekać wrzucic kiełbaski czekac aż nabiorą smaku i zapachu to jest to.

Zapomniałeś napisać, że aby ” podpalić grilla ” węglowego należy dorzucić trochę CHEMICZNEJ podpałki, ew. podmuchać aż się w głowie zakręci ;-)
Tego zapachu to kiełbaski nabiorą chyba z tej rozpałki ;-))
Do tego musisz wiedzieć, że grillowane na węglu, czy na drzewie zawierają dużo związków smolistych, których na grillu gazowym nie uświadczysz.
No i jeszcze problem z dosypywaniem węgla czy drzewa w trakcie grillowania jak zabraknie żaru ;-(
W tedy to już nie są kiełbaski ugrillowane tylko ” wymęczone „.
A tak faktycznie, to ” na blokowisko ” grille gazowe raczej się nie nadają ze względu na gabaryty. Z tego co jestem zorientowany, to kupuje się je raczej na przydomowe tarasy i ogrody.
Szczerze, też się kiedyś zastanawiałem jak można grillować na gazie. Poszedłem do znajomych którzy takiego grilla kupili i stwierdziłem, że nie tylko można ale jest, to faktyczna przyjemność z grillowania. Żadnych problemów z rozpalaniem, żadnego popiołu, temperaturą regulujesz dowolnie, a efekt końcowy bardzo szybki i ŻADNEJ różnicy w smaku po za tym, że np. kiełbaski nie są osmolone.
Gdyby się głębiej zastanowić nad tymi przyjemnościami, to dochodzi się do wniosku, że samo grillowanie jest po prostu dodatkiem do miłej atmosfery ze spotkania ze znajomymi. W tej sytuacji wydaje mnię się ;-), że chyba nie ma większego znaczenia czy węglowy, czy gazowy ważne żeby spotkanie było udane ;-)

Jak każdy zaczynałem od węglowego, potem zachęcony opiniami zainwestowałem w elektryczny i gazowy, elektryczny jak za pewnie wiecie to porażka, gazowy faktycznie wygodny, ale że robię grilla raz na 2 tygodnie, to wolę się pomęczyć te 30 min na rozpalenie, bo smaku kiełbaski na brykiecie lub węglu nic nie zastąpi, prawdziwy grill to węglowy!!!

Write a comment